ZIMOWANIE

 

Zimowanie

Zima jest takim okresem w życiu każdego wodniaka, szczególnie w Polsce, który trzeba przeczekać, w nadziei, że odpowiednie warunki wrócą jak najszybciej. Odpowiednie zabezpieczenie naszej jednostki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest bardzo ważne i należy się tym zająć zaraz po zakończeniu sezonu i nie odkładać  tego na ostatnią chwilę.

Rzeczą której na pewno nie możemy zrobić, to pozostawienie jachtu lub łodzi turystycznej czy wędkarskiej w okresie zimowym na wodzie z wyjątkiem konstrukcji stalowych lub aluminiowych. Jak wiemy woda w zbiornikach wodnych zimą zamarza, a rozpierająca siła lodu może uszkodzić nie tylko laminat, ale także silnik i instalację wodne na jednostce. Laminaty poliestrowe nie są  wodoodporne, każda łódź po sezonie jest cięższa ponieważ laminat wchłonął wodę w swą strukturę. Każda jednostka laminatowa powinna odpowiednio wcześnie być wyjęta z wody by mogła obeschnąć na wolnym powietrzu, przy otwartych lukach, zwykle potrzeba na to około miesiąca lub dwóch przed nastaniem mrozów. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zaplanować i przygotować się do tej operacji. Po wyjęciu łodzi z wody należy umyć dno z porostów, jest to też dobry moment  na inspekcję i ocenę stany zabezpieczenia antyporostowego dna.

Jeśli nie posiadają Państwo własnego odpowiedniego miejsca na przezimowanie łodzi lub jachtu  zajmiemy się tym przyjemnością.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress